Buff Orpingtons http://www.youtube.com/watch?v=AJ36mB9-WUU

BLACK ORPINGTONS 06/07 NATIONAL AND FED CHAMPION http://www.youtube.com/watch?v=ezY4oJcfX0c

Somborska kaporka je rasa kokoške stvorena pocetkom 20. veka u Vojvodini ukrštanjem domace kokoši, francuskog hudana i kokoške "Sulmtaler". Posle Prvog svetskog rata usaglašen je standard ove rase, ali je celokupna dokumentacija izgubljena tokom Drugog svetskog rata. Šezdesetih godina prošlog veka grupa entuzijasta je ovu rasu ponovo uzdigla do neslucenih visina i svoje stvaraoce i ime Sombora proslavila nadaleko. Zasluge za taj poduhvat pripadaju Rudolfu Cirkliju i Veri Petkov.

Somborska kaporka je cubasta kokoš, veoma skladne forme tela, vrlo živahna i temperamentna. Kao srednje teška rasa istice se dobrom nosivošcu, lako se raskvocava i izvodi pilice. Pilici vec prvog dana po izleganju imaju malu cubu na glavi. Po toj rasnoj odlici Somborska kaporka je dobila ime.

Somborska kaporka snese godišnje 200 do 220 jaja, a bolje koke snesu i do 260 jaja. Kokoške sa 6 meseci uzrasta dostižu telesnu masu od 2,5 do 3 kilograma, a petlovi 3,5 do 4 kilograma.

Somborska kaporka je ukrštanjem pokupila sve najbolje osobine rasa od kojih je stvorena. Ona voli prostor, nije probirac u hrani, otporna je na bolesti i promenu klime.

Poznato je više varijeteta Somborske kaporke; bela, žuta, graorasta, plava. Bez obzira na boju, osnovna boja mora da bude ujednacena po intenzitetu, bez paleža neke druge boje.

Broj prstena za petla je II (22), a za koku III (20).

Rodajland

Rasa je nastala u SAD ukrštanjem domacih kokoši sa kokinkinom i malajskim borcem. Boja perja je tamno crvena i sjajna. Telo je izduženo, oblika paralelopipeda. Predstavlja osnovu za stvaranje hibrida koji nose jaja obojene ljuske.
- masa kokoši: 2,5-3 kg
- masa petla: 3,5-4 kg
- vreme pronošenja: 6 meseci
- nosi 170-200 jaja tamnocrvene ljuske

 

Njuhempšir

Nastala je od rodajlanda selekcijom na ranije polno sazrevanje, brže operjavanje, vitalnost i plodnost. Perje je priljubljeno uz telo, ciglaste je boje sa zlatnožutim nijansama. Veoma je rasprostranjena u našoj zemlji.
- masa kokoši: 2,8-3,2 kg
- masa petla: 3,5-4,2 kg
- vreme pronošenja: 5,5 meseci
- nosi 175-190 jaja obojene ljuske

Somborska kaporka

Poreklo vodi iz okoline Sombora gdeje stvorena ukrštanjem 1900 god. Nalazi se u više boja a najznacajnijaje bela. Srednje krupna, otporna je,mirnog temperamenta a glavne karakteristika je lepo formirana cuba na vrhu glave.
- masa kokoši: 2,8-3,2kg.
- masa petla: 3-4kg.
- vreme promošenja: 6-7 meseci
- nosi oko 150-180 jaja obojene ljuske.

Amrok

Stvorena je u Nemackoj na bazi plimutroka. Boja perja se razlikuje utoliko što su kod ženskih grla crne pruge šire od belih, te je kokica nešto tamnija.
- masa kokoši: oko 2,2 kg
- masa petla: 3..5 kg
- vreme pronošenja: 7-8 meseci
- nosi oko 200 jaja obojene ljuske

Saseks

Nastala je u Engleskoj. Spada u astalske rase koje se odlikuju izvanrednim prinosom i kvalitetom mesa. Korištena je u stvaranju linijskih hibrida za proizvodnju mesa.
- masa kokoši: 2,7- 3 kg
- masa petia: 3,5- 4 kg
- vreme pronošenja: 6 meseci
- nosi 160-180 jaja obojene ljuske

Australorp

Stvorena je u Australiji, ukrštanjem crnog Orpingtona sa drugim rasama uz selekciju na postizanje vece nosivosti.
Australorp je znacajan po tome što se koristi za ukrštanje sa drugim rasama za dobijanje hibrida visoke nosivosti.
- australorp spada u srednje teške rase.
- vreme pronošenja: 6-7 meseci,
- nose oko 170-180 jaja prosecne težine od 60 gr. Nešto svetlije ljuske od Orpingtona.

Vajtrok

Nastao je od graorastog plimutroka mutacijom i ukrštanjem sa leghornom i belim vijandotom. Karakteriše ga brzo operjavanje, brz porast i izražene širine i dubine tela. Znacajan je kao osnova za stvaranje linija kod hibrida za proizvodnju mesa.
- masa kokoši: 3-4 kg
- masa petla : 4-5 kg
- vreme pronošenja: 7 meseci
- nosi oko200 jaja obojene ljuske

Gološijan

Kod nas se odavno gaji, pa se smatra kao domaca kokoš. Najznacajnija eksterijerna osobina je go vrat, a perje je razlicite boje. Kvalitet mesa je dobar a izuzetno je otporna kokoš.
- masa kokoši: 2.5-3kg.
- masa petla: 3-4kg.
- vreme pronošenja: 5,5 meseci
- nosi oko 150-170 jaja obojene ljuske

Jarebicasta Italijanka

Smatra se direktno odomacenom bankivom. Postoji 7 sojeva koji se razlikuju po boji, a najpoznatiji je jarebicasti. Svi sojevi imaju bele podušnjake. Ima vitko i izduženo telo. Polni dimorfizam je dobro izražen.
- masa kokoši: 1,5-2 kg
- masa petla: 2-2,8 kg
- vreme pronošenja: 5 meseci
- nosi 140-180 jaja bele ljuske

Leghorn

Najrasprostranjenija laka rasa. Nastala je u SAD. Najpoznatiji je beli soj. Petlovi imaju srpast, a kokice lepezast rep. Služila je kao osnova za stvaranje lakih linijskih hibrida koji nose jaja bele ljuske.
- masa kokoši: 1,8-2 kg
- masa petla: 2,3-2,8 kg
- vreme pronošenja: 4,5-5 meseci
- nosi oko 250 jaja bele ljuske

Žuta Brama

Stvorena je u Americi ukrštanjem kokinkine sa malajskim borcem i daljom selekcijom potomaka. Telo je krupno, masivno, kresta je grašasta. Postoje dva soja - svetla i tamna brama.
- masa kokoši : 3,5-4,5 kg
- masa petla: 4-5 kg
- vreme pronošenja: 8 meseci
- nosi oko 120 jaja obojene ljuske

Orpington

Rasa je stvorena u Engleskoj. Postoji 7 sojeva, a najpoznatiji je žuti. Po izgledu rasa je zdepasta, okruglasta, sa rastresitim perjem. Otporna je i lako se aklimatizuje. Meso je kvalitetno.
- masa kokoši: oko 3,5 kg
- masa petla: oko 4,5 kg
- vreme pronošenja: 8 meseci
- nosi 150-170 jaja obojene ljuske

Vijandot

Stvorena je u SAD. Postoji 14 sojeva razlicite boje. Kresta je ružasta. Srednje krupna rasa loptastog izgleda, sa lirastom lednom linijom. Otporna je, mirnog temperamenta i lako se tovi.
- masa kokoši: 2,5-3 kg
- masa petla: 3-4 kg
- vreme pronošenja: 6-7 meseci
- nosi 150-180 jaja obojene ljuske

http://www.dmzivinarstvons.com/zivina%201.htm

ow long does each poultry type take to hatch?

Fowl (21 days), Ducks (28 days), Turkeys (28 days)
See our table of poultry egg hatching times
including Guinea Fowl, Muscovy Ducks, Geese and Quail